Beskrivelse
OBS: Tilbud 120,00 pr. fl. v/6 fl
TOP-Cuvéen Croix de Pérenne,
2022 fra Château Pérenne
Vi har fået fingrene i endnu et fantastisk parti fra Bordeaux. Intet ringere end selve TOP-Cuvéen fra Château Pérenne. Denne årgang er
produceret af ønologen Michel Rolland.
Det er en helt sort og kraftfuld vin, der naturligvis tåler nogle år i kælderen endnu, men som nemt kan nydes nu, hvis den får et par timer på en karaffel.
Hvad er det der er så fantastisk ved denne vin?
Vi har været vidne til en bemærkelsesværdig rejse med vores store salgs-succes, Croix de Pérenne fra Château Perenne i Blaye Côtes de Bordeaux.
Bernard Magrez, der bl.a. ejer slottene La Tour Carnet, Pape Cle´ment og Fombrauge, købte Cha^teau Pe´renne i 1997. Straks fra starten ansatte han den kendte ønolog Michel Rolland, som fik ansvaret for slottets marker og vinproduktionen. Bernard Magrez gik for nogle år siden i gang med at afhænde flere af sine ejendomme i Bordeaux, og i 2016 solgte han Cha^teau Pe´renne til multimilliardæren Jack Ma (ejer af Alibaba).
Han besluttede at beholde vinene i kældrene, for at de kunne opnå en højere salgspris inden de blev frigivet. Men han havde ikke taget højde for udfordringerne med manglende lagerkapacitet i kældrene på ejendommen.
Derfor blev man nød til at rydde op i kældrene, og derfor har vi haft adgang til at købe denne vin til langt under markedsværdien.




Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.