Udsalg!

2014 Tarapaca Red Blend Series No. 1

kr.100,00

Ikke på lager

Varenummer (SKU): 521349 Kategorier: , ,
Loading...

Beskrivelse

VIÑA TARAPACÁ GRAN RESERVA BLEND SERIES #1

Gran Reserva Blend Series #1 er en hyldest til jorden, der giver Viña Tarapacás exceptionelle vine. Vinen er fremstillet i begrænset oplag og kombinerer essensen af Cabernet Sauvignon fra markerne i Piedmont og Syrah fra Mansel.

God til:
Oksekød, ost – kraftig

MEDIUMFYLDIG OG BLØD
Blend Series #1 er intens rubinrød i glasset. I duften er udtryksfulde modne frugter blandet med mørke bær som brombær og solbær såvel som røde bær som jordbær og røde blommer og krydderier som dild, laurbærblade og lavendel. Fra fadlagringen stammer de krydrede noter som ses i form af peber og chokolade. Smagen er rund, velstruktureret, mellemfyldig og med veludviklede, bløde tanniner. Her er noter af brombær og blommer og eftersmagen er insisterende og vedholdende.

En oplagt ledsager til modne oste, godt krydrede pastaretter, lyst og rød kød samt til vildt. Blend Series #1 er også et fint valg til fed fisk som f.eks. tun og sværdfisk.

Serveringstemperatur: 17-18°C

Fremstilling
Vinen er fremstillet på 85% Cabernet Sauvignon og 15% Syrah, som begge høstes i slutningen af april. Druerne vokser på skråninger med mellem 5 og 8% hældning i lermuld og sandholdig lermuld med fragmenter af småsten og grus. Efter presning udblødes druerne ved 12ºC. Efter den alkoholiske gæring, som sker ved 26º-28ºC, hviler mosten i 10 dage inden den malolaktiske gæring, som sker på træfade. Vinen lagrer 12 måneder på franske og amerikanske egetræsfade, hvoraf 20% er nye og 80% er brugte.

Om producenten
Flere gange kåret som Chiles bedste vinhus!

Viña Tarapacá har en optimal beliggenhed lige midt i det chilenske smørhul Maipo Valley. Viña Tarapacá har produceret vin siden 1874, hvor de var et af de første vinhuse i Chile. I slutningen af sidste århundrede drejede man produktionen til at gå fra kvantitet til kvalitet. Som første skridt i den rigtige retning købte man en stor dal med et helt unikt mikroklima, hvor man har alle sine druer under kontrollerede forhold, der giver optimal kvalitet. Viña Tarapacá producerer et stort udvalg af lækre vine til enhver smag.

Yderligere information

Vægt 1,5 kg

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “2014 Tarapaca Red Blend Series No. 1”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Betaling

Kredit Kort: Visa, VISA-Dankort, MasterCard, Maestro, Dankort, Visa Electron, JCB.

Retur politik

Du har 14 dages fortrydelsesret hos os. Så længe varen er i samme stand som ved modtagelse.

Relaterede Produkter