“A” Aussieres Chardonnay

kr.100,00

Ikke på lager

Varenummer (SKU): 621139 Kategorier: , , ,
Loading...

Beskrivelse

DOMAINES BARONS DE ROTHSCHILD (LAFITE) “A” D’AUSSIÈRES IGP PAYS D’OC CHARDONNAY

Frisk og frugtrig hvidvin med noter af eksotisk frugt og citrus. Her er en fin balance mellem sødme og syre. En hvidvin der vil gå godt til festens buffet eller til lette retter året rundt.

God til:
Kylling og kalkun, fisk – fede, fisk – mager

FRISK, LÆSKENDE OG BALANCERET
”A” Aussières Blanc er elegant gul i glasset med grønlige strøg. Duften er frisk med noter af sommerfrugter så som abrikoser og gule ferskner og blomster. I munden opleves vinen levende og silkeblød med en fin friskhed, her er et væld af citrusfrugter, ferskner og blomster. En dejlig frisk vin med en flot balance mellem syre og sødme.

Server denne elegante vin til lyst kød, fisk, friske salater eller pastaretter.

Serveringstemperatur: 10-12°C

Fremstilling
”A” Aussières Chardonnay er fremstillet på 100% Chardonnay-druer, høstet i midten af september måned. Ved ankomst til vineriet presses druerne let, hvorefter de gennemgår en tempereret gæring ved 18 grader på store rustfrie ståltanke. Herefter lagres vinen på rustfrie ståltanke i 4 måneder for at falde til ro og for at bevare den friske frugt i den endelige vin.

Om producenten
Domaines Barons de Rothschild ejer i dag Château Lafite Rothschild, der ved Médoc-klassifikationen i 1855 blev placeret i 1. Cru. Slottet blev i 1868 købt af Baron James de Rothschild og en ny æra i slottets historie begyndte. Château Lafite Rothschild er stadig i Rothschild-familiens eje. Ejendommen omfatter et areal på 100 ha, der har en årsproduktion på 210 tonneaux.

Sideløbende med Château Lafite driver familien også et stort handelsfirma i Bordeaux, hvor de ejer flere forskellige slotte, og producerer forskellige vine, som alle er typiske for Bordeaux og Lafite. Slottet har gennem tiden udvidet sine besiddelser i både Bordeaux, Sydfrankrig og på andre kontinenter. Man har således opkøbt ejendomme eller indgået kompagniskab med vinhuse i Chile og Argentina. I de udenlandske selskaber arbejder lokale sammen med vinfolkene fra Château Lafite, om at producere vine, der både er typiske for det enkelte område og for Lafite. I Pauillac har Lafite også deres eget bødkeri, hvor de egetræsfade der bruges til deres fadlagrede vine, stammer fra.

Yderligere information

Vægt 1,5 kg

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde ““A” Aussieres Chardonnay”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Betaling

Kredit Kort: Visa, VISA-Dankort, MasterCard, Maestro, Dankort, Visa Electron, JCB.

Retur politik

Du har 14 dages fortrydelsesret hos os. Så længe varen er i samme stand som ved modtagelse.

Relaterede Produkter